KDV Artışı Ticari Alandaki Hesap Kodlarına Nasıl Uygulanır?

KDV-değişikligi-stok-ve-gelir-gider-kartlari

7 Temmuz 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yasal değişiklik ile Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV oranlarında artış gerçekleştirildi.

Bu yazımızda Zirve Masaüstü Programında yeni KDV oranlarının Stok ve Gelir-Gider kartlarında bulunan muhasebe hesap kodlarının nasıl değiştirileceğini anlatacağız.

KDV Değişikliği Kararı Nedir?

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Hesap Kodlarında Toplu Değişiklik Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni KDV oranlarını değişmesiyle muhasebe hesap kodlarının toplu değiştirme işlemlerde ve raporlamalarda sorun yaşamamak için programlarınızın güncel olması gerekmektedir. 

.

  • Stok kartlarına ve gelir-gider kartlarına ait muhasebe hesap kodları değişikliği yapılmadan önce oranlarda yapılacak değişiklik geri alınamayacağından bir aksilik halinde verilerinizi eski haline getirebilmek adına yedek almanızı öneririz.
    Yedek alma işlemine ait bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre 10.07.2023 tarihinde yürürlüğe gireceğinden dolayı 10.07.2023 tarihi öncesine kesilecek faturalar için muhasebe hesap kodları fatura içerisinden eski oran olarak girilmelidir.

Zirve Masaüstü Programında Stok ve Gelir-Gider Kartlarında Toplu Hesap Kodu Değişikliği Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Zirve Masaüstü programında stok kartlarına ve gelir-gider kartlarına ait muhasebe hesap kodlarını değiştirmek için 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler;

  • Kartlar üzerinde değiştirme.
  • Toplu olarak değiştirme.

Yöntem 1

Az sayıda stok için muhasebe hesap kodu değişikliği yapılacaksa “Stok Kartı Üzerinde Değiştirme” yöntemi kullanılabilir. Stok kartı üzerinde değişiklik yapılabilmesi için Zirve Masaüstü Programından ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından Stok modülü içerisinde, ilgili stok seçilerek “Kart İncele-Düzelt” butonuna tıklanır.

Açılan sayfada “Muhasebe Kodları” sekmesine tıklanarak yeni muhasebe hesap kodları yazılır ve “Kaydet” butonuna tıklanarak muhasebe hesap kodları değiştirilir.

Az sayıda gelir ve gider kartları için muhasebe hesap kodu değişikliği yapılacaksa “Gelir-Gider Kartı Üzerinde Değiştirme” yöntemi kullanılabilir. gelir ve gider kartları üzerinde değişiklik yapılabilmesi için Zirve Masaüstü Programından ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından Gelir ya da Gider modülü içerisinde, ilgili kart seçilerek “Düzelt” butonuna tıklanır.

Açılan sayfada yeni muhasebe hesap kodları yazılır ve “Kaydet/Çık” butonuna tıklanarak muhasebe hesap kodları değiştirilir.

Yöntem 2

Çok sayıda kartlar için muhasebe hesap kodu değişikliği yapılacaksa “Toplu Olarak Değiştirme” yöntemi kullanılabilir. Toplu muhasebe hesap kodu değişikliği için iki yöntem bulunmaktadır.

İlk yöntem “Muhasebe Hesap Kodu Değiştir” özelliği ile muhasebe hesap kodlarını değiştirmektir.

Muhasebe hesap kodlarını değişir özelliğini kullanmak için Zirve Masaüstü Programından ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından Stok modülü içerisinde, “Fiyat/KDV Değiştir” sayfasına geçiş yapılır.

Ardından Muhasebe Hesap Kodu Değiştir butonuna tıklanır.

“Muhasebe Hesap Kodu Değiştir” butonuna tıklanmasıyla açılan ekranda “Hesap Kodu Türü” seçilir. Örneğin; Stoklara ait matrah hesap kodu değiştirilmek istenirse “Stok Hesap Kodu” seçilmelidir.

Hesap kodu türü seçimi yapıldıktan sonra değiştirilmek istenen evrak türünü göre “Eski Hesap Kodu” ve “Yeni Hesap Kodu” yazılır. Ardından “Toplu Hesap Kodu Değiştir” butonuna tıklanır.

Diğer hesap kodu türlerine göre muhasebe hesap kodları değiştirildikten sonra “Kaydet” butonuna tıklanarak yapılan değişiklikler kaydedilir. Böylelikle hızlı bir şekilde stok kartlarına ait muhasebe hesap kodları değişecektir.

Gelir ve Gider kartları içindeki muhasebe hesap kodları toplu olarak değiştirilebilir. Bu işlemin yapılabilmesi için Gelir ya da Gider modülü içerisine giriş yapılarak “Toplu Muhasebe Hesap Kodu Değiştir” butonuna tıklanır. “Eski KDV Oranı” ve “Yeni KDV Oranı” yazılarak “KDV Oranlarını Toplu Değiştir” butonuna tıklanır. Böylelikle Hızlı bir şekilde KDV oranları değişecektir.

Hesap kodu türüne göre “Eski Hesap Kodu” ve “Yeni Hesap Kodu” yazılır. Ardından “Toplu Hesap Kodu Değiştir” butonuna tıklanır. Böylelikle hızlı bir şekilde gelir ve gider kartlarına ait muhasebe hesap kodları değişecektir.

Sadece birkaç adımda Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre belirlenen KDV oranları için muhasebe hesap kodları kolay ve hızlı bir şekilde değiştirildi, keyifli kullanımlar dileriz. 

Top