Zirve Nova 2.0’da 07.07.2023 Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarındaki Artışın Genel Muhasebe Modülüne UygulanmasıBu yazımızda 07.07.2023 ‘de  Resmi Gazete’de yayımlanan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV oranlarındaki artışın Zirve Nova 2.0’da Genel Muhasebe modülünde fiş girişi esnasında kolaylık sağlayan KDV ayırma işlemlerinin yeni KDV oranlarının nasıl düzeltileceğinden bahsedeceğiz.

.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara ulaşmak için buraya tıklayınız.

.

Önemli Not: Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre 10.07.2023 tarihinde yürürlüğe gireceğinden dolayı 10.07.2023 tarihi öncesine fişler için eski oranlar kullanılmalıdır.

.

Genel Muhasebe modülünde yeni KDV oranlarının KDV ayırma işlemlerine göre düzenlenmesi için Zirve Nova 2.0’da ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından “Muhasebe İşlemleri”, “Genel Muhasebe” ve “Fiş Girişi” adımları takip edilir.

Ardından “Ayarlar” butonuna tıklanır.

Açılan sayfada “KDV Ayırma Ayarları” sekmesine geçiş yapılarak “KDV Ayırma Ayarları” alanında “Değer” bölümüne yeni KDV oranları yazılır.

Son olarak yazılan yeni KDV oranı için hesap planında yeni oluşturulan hesap kodları “İndirilecek KDV” ve “Hesaplanan KDV” alanları doldurulur.

KDV ayırma ayarları değiştirildikten sonra, fiş girişi yapıldığında hesaplamalar aşağıdaki gibi olacaktır.

Böylelikle sadece birkaç adımda Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre Genel Muhasebe modülünde fiş girişi esnasında kolaylık sağlayan KDV ayırma ayarları kolay ve hızlı bir şekilde değiştirildi, keyifli kullanımlar dileriz. 

Top