KDV Oranlarındaki Artışın Express Aktarım Modülünde Uygulanması

KDV-artisi-express-aktarim

7 Temmuz 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan resmi karar ile mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranlarında artış gerçekleştirildi.

Bu yazımızda Zirve Masaüstü Programında yeni KDV oranlarının Express aktarım modülünde nasıl uygulanacağını anlatacağız.

KDV Artışına İlişkin Karar

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Zirve Programlarında Express Aktarım ve KDV Artışı

Express aktarım modülüyle kağıt fatura, e-Fatura ve e-Arşiv Faturaları Zirve masaüstü programlarına kolayca aktarıp muhasebeleştirebilirsiniz.

Express aktarım için iki ara yüz bulunmaktadır.
1. Standart Fatura Aktarımı
2.Stoklu (Detaylı) Fatura Aktarımı

Standart fatura aktarımı ara yüzü ile Paraşüt, Zirve, e-Portal, Bizmu ve İnternet Vergi Dairesinde bulunan faturalar aktarılabilir. Yeni KDV oranlarının artışı ile birlikte Standart fatura aktarım alanlarında bazı değişiklikler yapılmıştır.

Bu blog yazımızda anlatım Paraşüt üzerinden gerçekleştirilmiştir ancak Bizmu, e-Portal, Zirve Yazılım, İnteraktif Vergi Dairesi ve e-Arşiv Fatura İnteraktif portali için aynı ekranlar kullanılmaktadır.

.

Yapılan değişiklikleri kontrol etmek için “Express Aktarım” modülüne tıklanır.

Açılan ekranda “Paraşüt Fatura Aktarım” butonuna tıklanarak aktarım sayfasına geçiş yapılır.

Aktarım sayfasına geçiş yapıldığında faturaların indirildiği tablo alanına “KDV %20” ve “KDV %10” alanları eklenmiştir. Bu alanlara satır bazlı yeni muhasebe hesap kodları yazılabilir.

Aynı zamanda “Boş Hesap Kodlarını Doldur” alanına “KDV %20” ve “KDV %10” alanları eklenmiştir. Bu alana muhasebe hesap kodları yazılarak bütün satırlara uygulanabilir.

Bir diğer aktarım yöntemlerinden olan Stoklu (Detaylı) fatura aktarımı ara yüzü ile Paraşüt, e-Portal, Bizmu ve e-Arşiv Fatura (İnteraktif) modülleri aracılığıyla faturalar aktarılabilir. Yeni KDV oranlarının artışı ile birlikte Standart fatura aktarım alanlarında bazı değişiklik yapılmıştır.

.

Yapılan değişiklikleri kontrol etmek için “Express Aktarım” modülüne tıklanır.

Açılan ekranda “Paraşüt Fatura Aktarım(Stoklu)” butonuna tıklanarak aktarım sayfasına geçiş yapılır.

Aktarım sayfasına geçiş yapıldıktan sonra faturalar indirilerek “Muhasebeleştir” butonuna tıklanarak sonraki sayfaya geçiş yapılır.

Ardından “Entegrasyon Ayarları” butonuna tıklanır.

“Fatura Tipi” alanından aktarılmak istenen fatura tipine göre seçim yapılarak yeni eklenen “%10 KDV’li Ürünler” ve “%20 KDV’li Ürünler” alanlarına ilgili muhasebe hesap kodları yazılabilir.

Böylelikle Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre yeni KDV oranları için Express Aktarım Modülündeki değişiklikler ile %10 ve %20 KDV’li faturaları kolay ve hızlı bir şekilde aktarılır, keyifli kullanımlar dileriz. 

Express Aktarım Modülünün kullanım adımlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Top