Bordro/Personel Modülünde 5746 Takip Nasıl Yapılır?

5746-takip

Bu yazı serimizde Zirve Bordro, Zirve Müşavir, Zirve Finansman ve Zirve Üretim programları içerisinde yer alan Bordro/Personel modülünün kullanımı hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Modül anlatımı 7 sayfa üzerinden yapılacak olup diğer sayfalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.Ayarlar, Personel Tanımlama ve Bordro Hazırlama
2.Fazla Mesai-İzin, Ödeme ve Avans
3.İcra – Nafaka – BES
4.Topu İşten Çıkış – Personel Kopyalama
5.Toplu Ücret Değişikliği – Bordro Yazdır
6.Bordro Personel e-İşten Çıkış, Bildirgeler, Raporlar
7.Bordro Personel Modülü 5746 Takip

5746 Takip Adımları

5746 sayılı kanuna istinaden AR-GE merkezi kapsamına giren firmalar için toplu olarak düzenleme yapmak adına Toplu Kanun No Değiştir butonuna tıklanmalıdır.

Eski Kanun Numarası ve Yeni Kanun Numarasını seçtikten sonra Seçilen Şube veya Tüm Şubeler seçilmelidir. Ardından Personel Kartlarını Toplu Değiştir butonuna tıklayarak personellerin tabi olduğu kanun numarası değiştirilir.

Teknopark bilgilerini ve personellerin Bölge İçi/Dışı gün sayılarını kaydetmek için 5746 Takip butonuna tıklanmalıdır.

Açılan sayfada üst tabloda bulunan personeller kontrol edilmelidir. Ardından orta tabloya geçerek Teknopark Bölge Adı, Proje Kodu, Projenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi alanlarını doldurulmalıdır.  Alt Tabloya geçerek Proje Kodu ve Adı Soyadı seçimlerini yapılmalıdır. Adı Soyadı seçiminin yapmasıyla birlikte personelin TC Kimlik Numarası otomatik görüntülenecektir. Son olarak bu alanda Proje Kapsamında Toplam Çalışma Süresi yazılmalıdır.

Bu iki tablonun doldurmasının sebebi Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde ekler sekmesinde bulunan 4691 Madde Kapsamında İlişkin Bildirim ve AR-GE Kapsamında Gelir Vergisi Stopajı Teşvikine ilişkin Bildirim alanların otomatik gelmesi içindir. 

Teknoloji Geliştirme Bölgesi seçimini yapabilmek için Not alanında bulunan bilgiyi kontrol edilmelidir. Personeller 5476 sayılı Ar-GE faaliyetler kapsamında çalışacağı için H yani Hayır yazılmalıdır.

Ay bazlı çalışma günlerini belirtmek için ilgili ayın Bölge İçi/Dışı Gün Sayısı alanını doldurulmalıdır. Bu işlemi bütün personeller için gerçekleştirilmelidir. Proje kapsamında bölge dışı çalışma yoksa Proje Kapsamında Bölge Dışı için Personel Türü alanında değişiklik yapılmamalı ve Proje Kapsamında Bölge Dışı Gün Sayısı alanını boş bırakılmalıdır. Gelir ve Damga Vergisi İstisnası Personelin Ücretine İlave Edilsin alanı için Evet veya Hayır seçilmelidir. Ardından sırasıyla Kaydet ve Kapat butonlarına tıklayarak 5746 Takip bilgileri kaydedilmeli ve sayfadan çıkış yapılmalıdır.

Personeller 5476 Sayılı AR-GE faaliyet kapsamında kanundan yaralandığından dolayı personel kartlarının içinde yer alan Ar-Ge GV alanında bulunan T-Teknokent, E-Doktoralı, L-Yüksek Lisans, H-Normal ya da D-Teknokent Destek Personeli seçimlerinden birini yapılmalıdır.

Bu seçimin yapmasının sebebi Gelir Vergisi istisnasının her AR-GE durumu için farklılık göstermesidir. 4691 sayılı kanun için bu alanın doldurulmasına gerek yoktur. Çünkü AR-GE durumu değişmeksizin istisna %100 oranında uygulanır.

Firmalar için her ay bordroları hazırlamadan önce 5746 takip sayfasına giriş yaparak Bölge İçi/Dışı Gün Sayısı alanının doldurması gerekir.

Videolu Anlatım

İşlemlerin nasıl yapıldığını videolu anlatımımızda izleyebilirsiniz.

Keyifli kullanımlar dileriz.

Top