Ön Muhasebe Nedir?Bu yazımızda, ön muhasebe kavramına dair detayları paylaşacağız.

Ön Muhasebe Ne Demektir?

İşletmelerin düzgün işleyebilmesi için finansal süreçlerinin takibinin iyi yapılması gerekir. Ön muhasebe nedir sorusunu ise, bu finansal süreçleri yürütmek ve kontrol etmek için işletmelerin yaptığı aktivitelerin bütününe verilen isim olarak cevaplayabiliriz. Tahsilat ve ödemeleri kontrol ederek gelir gider takibinin yapılması, stok takibinin yapılması, şirket çalışanlarına yapılan ödemeler gibi şirketi ilgilendiren tüm finansal süreçleri, ön muhasebenin içinde düşünebiliriz.  

Ön Muhasebe ve Genel Muhasebe Arasındaki Farklar Nedir?

Ön muhasebe nedir sorusuna daha net cevap verebilmek için, genel muhasebeden farklarına da değinmek yararlı olacaktır. Ön muhasebe, genel muhasebeden farklı olarak, finansal süreç takibi ve yönetimi için atılan ilk adımları kapsar.  Ön muhasebenin mali tablolar haline getirilmesi, sınıflandırılması, devlet kurumlarına beyanı ise genel muhasebenin alanıdır. Bunların bir uzantısı olarak genel muhasebe, vergi süreçleri ile de ilgilenir. Genel muhasebe süreçleri genelde Mali Müşavirler tarafından yürütülürken, ön muhasebe yönetimi şirket içerisinde yapılabilmektedir. Ön muhasebe programları bu amaçla kullanılır.

Ön Muhasebe Programları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ön muhasebe yönetimi çok dikkat gerektiren bir iştir. İşletmelerde ön muhasebe, mali süreçleri bir deftere işleyerek veya Excel gibi programlar aracılığı ile elle yönetilebilir.  Ancak bu durum, ön muhasebeyi yöneten kişiyi hata yapmaya ve dolasıyla işletmeyi mali zarara açık hale getirir. Buna ek olarak, işletmeniz büyüdüğünde ve daha çok veri işlemeniz gerektiğinde, ön muhasebe süreçleri bir hayli zaman alan ve yönetmesi zor işlere dönüşebilir.  

İşlevsel ve kolay bir ön muhasebe programı kullandığında ise, her işletme ön muhasebe süreçlerini kolayca yönetebilir. Böylece, hata riski minimuma indirilir ve zaman kaybının önüne geçilmiş olur. Kullanımı basit bir ön muhasebe programı olan Zirve Ticari, sizin için bu süreçleri yönetir.  

Ön muhasebe programları, birçok ihtiyacınız için çözüm üretir. Fatura, perakende satış, irsaliye, sipariş, stok, çek senet, devir işlemleri, döviz işlemleri gibi pek çok süreci ön muhasebe programı kullanarak yönetebilirsiniz.

Zirve Ticari’yi satın aldığınızda ekibimizden nasıl kullanılacağına dair ücretsiz bir eğitim de alırsınız. Ek olarak, Zirve Yazılım Youtube kanalımız üzerinden Zirve programlarının nasıl kullanılacağını detaylı anlatan videolara erişebilirsiniz.

Ön Muhasebeniz için Zirve Ticari 

Birçok işlemi tek tuşla halletmenize olanak tanıyan pratik ön muhasebe programımız Zirve Ticari kullanarak, ön muhasebe süreçlerinizin yönetimi için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Ön muhasebe kayıtlarınızı tutmanın yanı sıra; şube, depo, stok takibi yapabilir, karşılaştırmalı raporlar alabilir, cari modülün içerisinden çıkmadan kasa, banka, çek, senet, fatura işlemlerinizi yapabilirsiniz. Modüllerin kendi içlerindeki tüm raporları ilgili firmalara e-posta olarak gönderebilirsiniz. Dilerseniz Zirve Ticari’yi inceleyebilir ve ücretsiz deneyebilirsiniz.  

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Top