MUHSGK İptal ve Ek İşlemleri Nasıl Yapılır?

Drive-Blog-banner10-01-1-1024x580 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname


Bu yazımızda MUHSGK Beyannamesi İptal-Ek İşlemleri nasıl yapılır? sorusuna bir kaç örnekle birlikte cevap bulmaya çalışacağız.

Örnek 1

Muhtasar beyannamesini gönderip onayladık fakat daha sonra  kira veya Smm Makbuzu kısmının eksik olduğunu fark ettik ve onu da bildirmemiz gerekiyor, bunun için nasıl bir yol izlenebilir?

Öncelikle Matrah Vergi Bildirimi ve Tevkifata Tabi Ödemelere Ait Bildirimler kısmına 022’yi (S.M. Makbuzu) eklememiz gerekmektedir.

a1-1 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname
a2-1-1024x373 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname
 • Tablolarda değişikliklerimizi yaptıktan sonra SGK Bildirimleri (1) kısmına geçiş yapıp (2) numaralı kutucuğu işaretleyip Kaydet (3) diyerek beyannamemizi gönderebiliriz.
 • Önemli Not: Matrah ve Vergi Bildirimleri kısmında yer alan 011 , 012 , 302 kodlarını silmenize gerek yok. Önceki onayladığımız beyannamede tahakkuk fişi kesildiğinden dolayı GİB aradaki farkı yani sadece 022 tahakkuk edecektir.
a3-1024x579 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname

Birinci örneği tamamladık, şimdi farklı bir örnekle devam edelim.

Örnek 2

Muhtasar beyannamesini gönderip onayladık. 0000 kanun numarasından faydalanan personeller onaylandı fakat 5510 kanun numarasından faydalanan personeller ise borçtan veya SGK’ da adres güncellemesinden dolayı hataya düştü bu durumda nasıl bir işlem yapmalıyız ?

 • Öncelikle bu durumla karşılaşıldığı zaman iki farklı yol izlenebilir. Birinci yöntem ile başlayalım.

Birinci Yöntem; SGK Bildirimleri alanına geçiş yapıp Personelleri Düzenle butonuna tıklayarak ilgili alana geçiş yapılmalıdır.

a4-1-1024x584 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname


Tabloda bulunan Düzeltmesi yapılacak olan personelleri önce kutucuğu (1) işaretleyip seçimini yapmamız gerekiyor. Daha sonra Belgenin Mahiyeti (2) alanını ASIL olarak seçip ekranın sağ alt kısmında bulunan Aktar (3) butonu ile seçili personelleri beyannamemize aktarabiliriz.

a5-3-1024x591 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname

Bu işlemleri tamamladıktan sonra beyannameyi tekrar kaydedip gönderebiliriz.

İşlemimiz tamamlandı.İkinci Yöntem; SGK Bildirimleri kısmında bulunan Excele Gönder butonu ile Sigorta Çalışan Bilgilerini Excel dosyasına almamız gerekiyor.

 • Açılan ekrandan daha önce onaylanan personelleri seçip (1),(2) sol alt kısımda bulunan Seçilenleri Sil (3) butonu ile seçili personelleri silip tabloda sadece hataya düşen personellerin kalmasını sağlıyoruz.

a6-1-1024x589 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname • Excel doğru bir şekilde hazırlandıktan sonra programda SGK Bildirimleri alanından Sol kısımda bulunan kutucuk (1) işaretlenip daha sonra Excelden Al (2) seçeneği ile bilgileri içeriye aktarabiliriz.

a7-1-1024x590 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname

Daha sonra beyannameyi Kaydet diyerek tekrar gönderim işlemini yapabiliriz.


İkinci örneği tamamladık, şimdi farklı bir örnekle devam edelim.

Örnek 3

Muhtasar beyannamesini onayladıktan sonra aşağıdaki durumların
oluşması sonucu nasıl bir işlem yapılmalıdır?

 • Personellerin Rapor girişlerinin unutulmuş olması
 • Kısa Çalışmadan faydalanan fakat prim günü hatalı bildirilmiş olması
 • Personel ücretlerinin hatalı bildirilmiş olması
 • Kanun numaralarının hatalı bildirilmiş olması

Bu örneğimiz için de iki farklı yöntem kullanılabilir. Birinci yöntem ile başlayalım.

Birinci Yöntem; Öncelikle Muhtasar beyannamesinde hiç değişiklik yapmadan SGK Bildirimleri (1) alanına geçiş yapıp Excele Gönder(2) dedikten sonra excelde Belgenin Mahiyeti kısmını “I” yaparak düzenlemelerimizi tamamlıyoruz. Daha sonra düzeltme yapacağımız personeller excelde kalacak şekilde geri kalan satırları silerek excel sayfasını kaydediyoruz.

Daha sonra bu ekranda bulunan Personelleri Düzenle butonu ile alana giriş yapmamız gerekmektedir.

a8-1024x592 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyannameNOT: Diğer işlemlere geçmeden önce personellerin bordrolarının tekrar ve doğru olarak hazırlanması gerekmektedir.


Personelleri Düzenle ekranına giriş yaptıktan sonra düzenleme vermeyeceğimiz personelleri seçip (1), (2) daha sonra Seçilenleri Sil(3) butonu ile bu personellerin kayıtlarını bu ekrandan kaldırıyoruz. Son olarak kalan personellerin Belgenin Mahiyeti alanını EK olarak düzeltip sayfanın sağ alt kısmında bulunan Aktar(4) butonu ile tablodaki personelleri beyannameye aktararak işlemi tamamlıyoruz.

a9-1024x585 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyannameSGK Bildirimleri kısmından daha önce excele aldığımız ve İptallerini hazırladığımız personellerin kayıtlarını Excelden Al butonu ile ilgili Excel seçilerek kayıtları programa aktarıp hazırladığımız Ek-İptal beyannamesini tekrar kaydedip gönderebiliriz.

a10-1024x585 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname

Birinci yöntem ile gönderim işlemi bu şekilde tamamlandı. Şimdi İkinci yönteme bakalım.

İkinci Yöntem; Öncelikle SGK Bildirimleri kısmında bulunan Excele Al butonu ile personel listesini excele almamız gerekmektedir. Daha sonra Excel üzerinden Belgenin Mahiyeti alanlarını personellerin durumlarına göre “I” ve “E” olarak düzenleyip düzeltmesi verilmeyecek personelleri de excelden silerek kaydediyoruz.

a11-1-1024x717_11zon Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyannameSon olarak SGK Bildirimleri kısmından daha önce excele aldığımız ve hazırladığımız personellerin kayıtlarını Excelden Al butonu ile ilgili Excel seçilerek kayıtları programa aktarıyoruz.


Daha sonra hazırladığımız Ek-İptal beyannamesini tekrar kaydedip gönderebiliriz.

a12 Mevzuat, Hukuk ve Vergi Nasıl Yapılır? Zirve Kullanım Kılavuzları zirve yazılım zirve muhsgk nasıl yapılır muhtasar ve prim hizmet beyannamesi muhtasar muhsgk ekiptal muhsgk beyanname

İkinci yöntemi de bu şekilde tamamlamış olduk. Herkese iyi çalışmalar 🙂

Top