KDV Oranlarındaki Artışın Entegrasyon İşlemlerine Uygulanması

KDV-artisi-entegrasyon

Bu yazımızda 07.07.2023 ‘de  Resmi Gazete’de yayımlanan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV oranlarındaki artışın Zirve Masaüstü Programı Genel Muhasebe modülüne fatura aktarımını toplu ve kolayca yapmanızı sağlayan entegrasyon işlemlerine yeni KDV oranlarının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

KDV Artışına İlişkin Karar

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara ulaşmak için buraya tıklayınız.

.

Önemli Not: Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre 10.07.2023 tarihinde yürürlüğe gireceğinden dolayı 10.07.2023 tarihi öncesine kesilecek faturalar için KDV oranları fatura içerisinden eski oran olarak girilmelidir.

Entegrasyon İşlemlerine Yeni KDV Oranları Nasıl Eklenir?

Entegrasyon işlemleri için yeni KDV oranlarının eklenebilmesi için Zirve Masaüstü Programından ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından Ticari Ayarlar modülü içerisinde “Genel Tanımlar” sekmesine tıklanır.

Açılan sekmede bulunan “KDV Oranları” alanına yeni KDV oranları yazılır ve “Kaydet ve Çık” butonuna tıklanır.

KDV oranlarında değişiklik yapıldıktan sonra “Entegrasyon İşlemleri” giriş yapılarak “Hesap Kodu Oluşturma İşlemi” sekmesine tıklanır.

“Fatura” alanında yeni KDV oranları için otomatik satır açılır. Muhasebe hesap kodları yazıldıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak entegrasyon işlemleri tamamlanır.

Böylelikle sadece birkaç adımda Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre entegrasyon işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde değiştirildi, keyifli kullanımlar dileriz. 

Top