Zirve Ticari/Finansman Depo TakibiZirve Ticari/Finansman detaylı kullanım özellikleri serimizin bu bölümünde depo takibi süreçlerinden bahsedeceğiz.

Depo takibi, işletmenin stok maliyetlerini kontrol etmesine, verimliliği artırmasına ve müşteri memnuniyetini sağlamasına yardımcı olan kritik bir süreçtir. Doğru depo takibi sayesinde stokların ne zaman ve ne kadar sipariş edileceği daha doğru bir şekilde tahmin edilebilir, bu da maliyetleri düşürürken stok dengesizliklerini azaltır. Ayrıca, stokların nerede bulunduğu hakkında net bilgilerin olması, sipariş hazırlama süreçlerini hızlandırır ve müşteri memnuniyetini artırır. Sonuç olarak, depo takibi işletmenizin rekabet gücünü artırırken, daha etkin bir stok yönetimi sağlar.

Depo kullanımı birden fazla deposu olan kullanıcılarımız için oldukça önemlidir. Depolarınızı oluştururak, alış yapılan ürünün depo seçimi, çıkacak ürünün depo seçimi ve depolar arası transfer ile depolarınızdaki mevcut stok miktarını takip edebilirsiniz.

Depo Oluşturma

Öncelikle Zirve Ticari/Finansman paketlerinde stoklarımızın depo takibini yapabilmek için Ticari Ayarlar sayfasında Depo oluşturulmalıdır. Merkez isimli depo otomatik olarak gelmektedir. Bu deponun ismi değiştirilebilmekte olup, bu deponun dışında yeni depolar oluşturulabilmektedir. Kullanılacak depolar oluşturulduktan sonra yeni stok kaydı açılırken depolarımızdaki mevcut stok miktarları depolara girilmelidir.

Ticari ayarlar depo seçimi

.

Açılışta Depoya Stok Kaydı Oluşturma

Bu işlem için İrsaliye-Stok Hareketleri modülü kullanılmaktadır. Yeni kayıtlarda “Yeni İrsaliye > Açılış Fişi” kullanılır. Açılış fişinin kaydı girilmeden önce stoklar için giriş yapılmak istenen “Depo” seçimi yapılmalıdır. İlgili depo girilerek açılış fişi kaydedilir.

Evraklarda depo seçimi

.

Alış ve Satışlarda Depo Kullanımı

Açılış fişinin dışında alış işlemlerinizde de depo seçimi yapılabilmektedir. Örneğin; bir alış faturası kaydedilirken depo seçimi yapılarak; alınan ürünlerin ilgili depo stoklarına aktarılması sağlanır. Aynı durum satış işlemleri için de geçerlidir. Satış faturası oluştururken depo seçimi yaparak, ilgili deponun stoklarından bakiye düşmesi sağlanmaktadır.

Alış ve satışlarda depo kullanımı

.

Aynı zamanda evrak hazırlandıktan sonra “Düzelt (F7)” ile depo değişimi yapabilir ve stok satırlarınızda her bir stok için ilgili depoyu ayrı ayrı seçebilirsiniz.

Fatura satırlarında depo değiştirme

.

Stoklarda Depo Durumu

Stok modülü içerisinde depo durumlarınızı görmek için ilgili stok seçildikten sonra ekranın solunda bulunan depo durum butonu için stoklarınızın depolarınızdaki dağılımını kontrol edebilirsiniz.

Stoklarda depo durum kontrolü

.

Raporlarda Depo Durumu

Depolarını aktif kullanan kullanıcılarımız aynı zamanda stok, sipariş, irsaliye ve fatura modülleri içerisinde yer alan birçok rapor için “depo” filtrelemesi yapabilmektedir. Bu yöntem ile evraklarınızda depo seçimi yaptığınız işlemler için ayrı bir raporlama yapabilirsiniz.

Raporlarda depo durum kullanımı

.

Depo Transfer İşlemleri

Depolar arasında aktarım işlemleri için irsaliye – stok hareketleri modülü içerisinde yeni irsaliye alanında depo transfer fişi kullanılmaktadır. e-İrsaliye mükellefi olan firmalar depo transfer fişi ile kendi depoları arasında yapılan taşımalar için e-irsaliye de oluşturabilmektedir. Depo sayım fazlası ve depo sayım eksiği fişleri ile herhangi bir alış-satış işlemine bağlı olmaksızın stoklarınıza ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz.

Depo transfer fişi işlemleri

.

Ürünün çıkış yapılacağı depo ve transferin yapılacağı depo seçimi yapılarak, stok seçimi ve miktar seçimi ile kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

Transfer işleminde kullanımı

.

İşlem sonrasında depo durumu kontrol edildiğinde stokların depolar arasında taşındığı görülmektedir.

İşlemler sonrası stoklarda kontrol

.

Son olarak “Stok (Depo) Sayım Fişleri sayfasında “Yeni Sayım Fişi (F3)” butonu ile yapmış olduğunuz stok-depo sayımlarına ait sonuçların kayıt işlemleri tutulmaktadır.

Sayım Fişleri

.

Keyifli kullanımlar dileriz.

Top