E-Portal’de Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılır?E-portal için aktivasyon işlemleri nasıl yapılır?

Bu blog yazımızda e-portal ve e-belge ürünlerini kullanabilmek için gerçekleştirilmesi gereken aktivasyon işlemlerinden bahsedeceğiz.

Aktivasyon işlemlerinde Tüzel kişi için Mali Mühür, Gerçek kişi için e-imzaya ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda mali mühür veya e-imzanın SİM kartının takılı olduğunda emin olup, şifre almalısınız. Şifrenizi mali mühür veya e-imzayı temin ettiğiniz firmadan alabilirsiniz. Aktivasyon işlemi yapacağınız bilgisayara Mali mührü veya e-imzanın takmalısınız.

Aktivasyon işlemini yapacak kullanıcılarımızın aşağıdaki aktivasyon anlatım videosunu izlemelerini tavsiye ediyoruz.

Aktivasyon işlemine başlamak için eportal.mikro-grup.com.tr sayfasına giriş yapın. Açılan sayfada “e-Dönüşüm Kayıt Ol” butonuna tıklayın.

Aktivasyon işlemine ait süreç bu alanda yapılacaktır. e-Portal aktivasyon işlemleri;

  • İmzalama Sihirbazı
  • Başvuru Formu
  • Hesap Aktivasyon olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır.

“Başvuruya Başlayın” butonuna tıklayarak, Birinci kısım olan imzalama işlemlerine başlayabilirsiniz.

İmzalama işlemleri için bilgisayarınızda imzalama sihirbazının yüklü olması gereklidir. Eğer imzalama sihirbazı yüklü ise “Uygulama Yüklü, devam et” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin. Değil ise “İmzalama Sihirbazını İndir” butonuna tıklayarak programı indirmelisiniz.

. Kısaca işlemi birlikte yapalım, dosya indikten sonra “İleri” seçeneklerine tıklayarak kurulum işlemini tamamlayın.

Masaüstünüze inen Mikrogrup imzalama sihirbazını çift tıklayarak çalıştırın ve aktivasyon işlemleri süresince kapatmayın.

Mikrogrup imzalama sihirbazını çalıştırdıktan sonra “Uygulama yüklü, devam et” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Bu noktada imzalama sihirbazı mali mührünüz veya e-imzanızı kontrol edecektir. Mali mührünüz veya e-imzanızın bilgilerinin doğruluğunu kontrol edip “Seç” butonuna tıklayarak ilerlemelisiniz.

İkinci kısım olan başvuru formu için açılan “Genel Bilgiler” alanında yer alan formdaki yıldızlı alanlar zorunludur bu nedenle yalnızca bu alanları veya formun tamamını doldurabilirsiniz.

Form zorunlu alanlarının eksiksiz ve formata uygun doldurulması gereklidir.

Genel bilgiler kısmını doldurduktan sonra ekranın en alt kısmında bulunan “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayarak adres sayfasına geçin.

“Adres” alanında yer alan formdaki yıldızlı alanlar zorunludur bu nedenle yalnızca bu alanları veya formun tamamını doldurabilirsiniz.

Form zorunlu alanlarının eksiksiz ve formata uygun doldurulması gereklidir.

Adres bilgilerini doldurmanızın ardından “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayarak ilerlemelisiniz.

Her hizmet türü için birbirinden farklı ön ek belirlenmelidir.

Satın aldığınız hizmet türlerini seçerek 3 karakterden oluşan ve Türkçe karakter kullanmayacak şekilde ön ekleri belirlemelisiniz. “Hizmetin başlayacağı tarihi” İşlem yaptığınız gün veya maksimum 45 gün ileri olacak şekilde tarih seçilerek “Kaydet ve Devam et” butonuna tıklayın.

Başvuru özeti ekranında formda doldurduğunuz bilgiler yer alacaktır, bu bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Eğer emin değilseniz “Düzenle” butonuna tıklayarak doğru bilgileri doldurun.

Bilgiler doğruysa “e-Dönüşüm Başvurusuna Yönelik Kişisel Veriler Aydınlatma Metnini” okuyup kabul ettikten sonra “Başvuru bilgilerini onayla ve devam et” butonuna tıklayın.

Üçüncü ve son kısım olan hesap aktivasyon işlemleri için ise bilgisayarınıza takmış olduğunuz mali mühür veya e-imza için belirlediğiniz PİN bilgisini yazın.

E-Portal’i kullanabilmek için gerekli olan “Özel Entegratörlük Hizmet Sözleşmesini” okuyarak onaylayın ve ardından “İmzala” butonuna tıklayarak başvuru sürecini tamamlayın.

Bu bölümde iki aşamalı imzalama süreci mutlaka beklenmelidir. Tüm işlem süreciniz başarıyla tamamlandığında “E-Belge Başvuru Asistanı” notu karşınıza çıkacak.

Gelir İdaresi Başkanlığına başvurunuz aktivasyon işlemleri ile gerçekleştiyse Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mail adresinize bilgilendirme maili gelecektir. E-Portal aktivasyon işlemleri tamamlanmıştır. 

E-Belgeleriniz için kullanacağınız logo, imza veya kendi belge tasarımlarınızı Gelir İdaresi Başkanlığında başvuru süreçleriniz devam ediyor olsa dahi e-portal’e yükleyebilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için eportal.mikro-grup.com.tr sayfasına giriş yaparak, düzenlemek istediğiniz e-belge türüne ekranın sol tarafında bulunan “Ayarlar”, “E-Belge Dizaynı” kısmından düzenlemek istediğiniz belge türünü seçerek açılan ortak ekranda düzenleme yapabilirsiniz.

Logo eklemek için “Dosya Seç” butonuna tıklayarak logonuzu ekleyebilirsiniz.

Eklenmiş olan logonuzu kaldırmak için ise “Logoyu Kaldır” butonunu kullanabilirsiniz.

İmza yüklemek için ise “Dosya Seç” butonuna tıklayarak imzanızı ekleyebilirsiniz.

Eklenmiş olan imzayı kaldırmak için “İmzayı Kaldır” butonunu kullanabilirsiniz.

Son olarak e-belge tasarımınızı yükleyebilmek için “Detaylı Tasarım Modu” butonuna tıklanarak tasarım yüklenebilir veya tasarım indirilebilir.

Modül ayarı yapabilmek için, seçtiğiniz hizmet başlangıç tarihini beklemelisiniz. Keyifli kullanımlar dileriz.

Top