e-Defter Nedir?

e-defter-nedir

e-Defter nedir sorusunu yanıtlarken, Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu gereğince tutulması zorunlu olan defterlerin, gerekli standartlara uygun olarak elektronik ortamda tutulması, değişmezliğinin, bütünlüğünün ve doğruluğunun korunması amacını taşıyan uygulamaların bütünü düşünülebilir. 

Vergi mükellefi olmaları sebebiyle firmalar, finansal süreçlerini kayıt altına almak ve gerektiğinde ibraz edebilir şekilde saklamalıdırlar. e-Defter uygulaması olarak adlandırdığımız programlar, bu verileri GİB’in istediği formatta kayıt altına alarak e-Defterleri oluşturur.  

e-Defterler, kâğıda dökülmeden kaydedilir, böylece denetimi daha hızlı ve kolay hale gelir. Ayrıca online ortamda hata riski de minimuma iner. Bu sebeple e-Defter süreçlerini elektronik ortamda yönetmek oldukça verimli ve kullanışlıdır. Verilerin değişmezliği ve kaynağının güvenilirliği ise elektronik imza veya mali mühür kullanılarak garanti altına alınır. e-Defter saklaması ile ilgili sık sorulan soruları cevaplandırdığımız blog yazımıza buraya tıklayarak erişebilirsiniz. 

e-Defter kimlere zorunludur? 

e-Defter nedir sorusu ile beraber akla gelen bir diğer önemli soru da kimlere zorunlu olduğudur. Şu an için, 2020 yılı cirosu 5 milyon TL’yi aşan firmaların 1 Ocak 2022 tarihinde e-Defter uygulamasına geçmeleri gerekiyor. 5 milyon sınırına kadar e-Deftere geçiş zorunluluğunuz yoktur, ancak dilerseniz gönüllü olarak geçebilirsiniz. 

e-Deftere Nasıl Geçilir? 

Gerçek kişiler e-İmza veya Mali Mühür, tüzel kişiler başvuruyu yapan kuruma ait mali mühürleri ile e-Defter sitesi üzerinden başvuru yapabilirler. 

e-Defter uygulamasına geçiş yapanların, eski defterlerine kapanış tasdiki yaptırmaları gerekir. 

Zirve e-Defter Uygulaması ile Tanışın 

e-Defter süreçlerinizi Zirve ile yöneterek iş verimliliğinizi artırabilirsiniz. Zirve e-Defter, kayıtlarınızı o anda ya da daha sonra gönderebilmeniz için saklama özelliğine sahiptir. Ayrıca, zaman damgası satın almanıza gerek kalmadan beratlarınıza otomatik zaman damgası ekler. Bu ve bunun gibi pek çok işlevsel özelliği incelemek için tıklayın

Top